مرجع مشاغل، ابزار و تجهیزات صنایع چوب و فلز

 

عنوان: تیغ اره الماسه و انواع آن

کلمات کلیدی: تیغ اره الماسه تیز

 • تیغ اره الماسه ابزاری قدرتمند برای برش بتن، سنگ، آجر، آسفالت، فولاد، کاشی و سایر سطوح جامد سخت می‎باشد. این ابزار دستی کوچک می‎تواند بر روی پیاده روهای سفت و سخت خطوط برشی مستقیم و صاف ایجاد نماید. تیغ اره الماس بصورت دایره بوده و تیغه‎ها‎ی تیز آن مورد استفاده قرار می‎گیرند. قدرتی که تیغ اره الماس تیزرا به حرکت وادار می‎کند، می‎تواند ناشی از فشار هیدورلیکی یا پنوماتیکی و یا موتورالکتریکی تولید شده باشد.
 • انواع تیغ اره الماسه تیز
 • تیغ اره الماسه تیز به شکل گرد طراحی می‎شود و با اندازه‎ها‎ و قدرتهای متفاوتی وارد بازار می‎شوند. اندازه و مدل این ابزار در کاربرد آن نیز مؤثر می‎باشد. در زیر به چند نمونه از انواع تیغ اره الماسه اشاره می‎کنیم:
 • - اره مدور دستی با تیغه کوچک که اندازه آن بین 4 ـ 1/2 سانتیمتر و قطر آن بین 1/0 ـ 7/0 اینچ می‎باشد. این نوع از تیغ اره الماسه برای کارهای کوچک و معمولی مناسب می‏باشد زیرا قدرت آن نسبت به سایز تیغه‎ها‎ کمتر است.
 • - تیغ اره مدور با قطر 7 تا 10 اینچ که برای برش کاشی مورد استفاده قرار می‎گیرد.
 • - تیغه‎ها‎ی بین 10 تا 12 اینچ که برای برش فلز و ریز ریز کردن استفاده می‎شوند. به این نوع از تیغ اره الماس، اره ساینده نیز گفته می‎شود. 
 • - نوع دیگر دارای 14 اینچ قطر است که برای بتن و فولاد کاربرد دارد. 
 • تقسیم بندی تیغ اره الماسه بر اساس دندانه‎ها‎
 • - تیغ اره الماسه تیز با 24 دندان برای کارهای نجاری و چوب بری مناسب هستند زیرا برش آنها مرتب و تمیز است.
 • - تیغ اره الماسه با 100 دندان برای کارهای سخت و سفت مانند بتن مناسب هستند.
 • - تیغ اره الماسه با دندانه‎ها‎ی نازک برای بریدگی باریک و سریع مناسب اند. 
 
نکاتی در مورد استفاده از تیغ اره الماس
- در هنگام استفاده از تیغه اره الماس باید محل مورد نظر مرطوب باشد. هر چند تیغه با لیرز جوش داده شده اما زمانی که سطح مرطوب نباشد، سفت و سخت است که به پره‎ها‎ی اره الماس آسیب وارد می‎کنند. در صورت ممکن است بخشی از الماس شکسته و به اطراف پرتاب شود و چه بسا اپراتور دستگاه و یا اطرافیان صدمه جدی ببینند. در صورتی که مجبور هستید سطح خشک را برش دهید (برای مثال هیچ منبع آبی در نزدیکی شما وجود ندارد) شما می‎توانید تیغه الماس درشت تری را انتخاب نمایید و برش سطح خشک نیز باید متناوب و کم عمق صورت بگیرد. یکی از نکات در استفاده از تیغ اره الماسه تیز، توقف در زمان استفاده است. به این معنا که در زمان کار با این ابزار باید مدتی جهت کاهش گرد و غبار و همچنین کاهش اصطکاک، دستگاه را خاموش کرد. این کار به کاهش مدت استهلاک ابزار نیز کمک می‎کند. در زمانی که بتن خشک است می‌توانید برشهای کم عمق ایجاد و پس از چند لحظه استراحت کوتاه، برشهای بعدی را نیز بر روی آن وارد کنید.
- ابتدا باید پایه سرعت تیغه اره الماس تیز مشخص شود. هر چه تیغه از نظر کیفیت بهتر باشد، سرعت آن نیز بیشتر و در نتیجه طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت. 
- استفاده از ماسک هنگام کار با تیغه اره الماس تیزاهمیت زیادی دارد. زمانی که از تیغه برای برش سنگ، فولاد و یا بتن استفاده می‎شود، مقادیر زیادی سیلیس کریستالی منتشر می‎شود. ذرات کوچک در نور طبیعی قابل مشاهده هستند اما زمانی که نور وجود نداشته باشد، این ذرات از دید پنهان می‎شوند که در این صورت، استفاده از ماسک ضرورت پیدا می‎کند. ورود این ذرات به ریه می‎تواند سرطان زا باشد.
راه‎ها‎ی جلوگیری از ورود گرد و غبار در هنگام استفاده از تیغ اره الماسه
- مرطوب کردن محل برش می تواند به کاهش گرد و غبار کمک کند.
- در صورت امکان از تیغ اره الماس تیز استفاده شود تا با سرعت بیشتری برش مورد نظر را ایجاد نماید.
- در صورتی که کار در کارگاه انجام می‎گردد بهتر است از سیستم تهویه هوا استفاده‎شود.
- به هنگام کار،اپراتور دستگاه باید تجهیزات حفاظت فردی (PPE) خود را به همراه داشته باشد.
- برخی از خطرات دیگر این دستگاه شامل سر و صدای بیش از حد که به گوش‎ها‎ آسیب وارد می‎کند، بقایای اجسامی که تیغه با آنها برخورد می‎کند و با شدت به اطراف پرتاپ می‎شوند، لرزش دست و بازو، خطر سوختگی و برق گرفتی و ... می‎باشد که در هنگام کار باید به آنها توجه کرد.
 
نکاتی در هنگام خرید تیغ اره الماس
- یک نکته مهم در انتخاب تیغ اره الماسه، توجه به قدرت این ابزار در برش بتن می‎باشد. شاید بتوان گفت بتن به عنوان معیار مهمی برای سنجش میزان برندگی تیغه محسوب می‎شود. به این معنا که در بتنها، فولاد مورد استفاده قرار می‎گیرد و در عین حال سنگ ریزه و سنگهای شکسته نیز در آن وجود دارد. از این رو تیغه اره الماس باید بتواند به تناسب این بتن و مواد تشکیل دهنده آن، برش ایجاد نماید.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
- توجه داشته باشد که حداکثر RPM (چرخش تیغه در دقیقه) با سطح مورد نظر شما متناسب باشد. به این معنا که هر چقدر سطح مورد نظر سخت تر و محکمتر باشد، چرخش در دقیقه باید بیشتر باشد.
- در هنگام خرید تیغ اره الماسه تیزباید قطر تیغه، اندازه سوراخ محور تیغه، تعداد دندانها و بریدگی، ضخامت تیغه برش و ... بررسی شوند. 
- تیغه‎ها‎ی اره الماسه باید استاندارد باشد. تعداد دندانهای روی تیغه کمک می‎کنند تا برش در زمان کمتری انجام شود. تیغه با دندان کمتر، از سرعت کار می‎کاهد و ظرافت کار نیز از بین می‎رود.  
 
 
http://www.lowes.com/projects/woodworking-and-crafts/circular-saw-blade-buying-guide/project
http://www.concretenetwork.com/products-saw-blade/buyers-guide.html
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Concrete_saw
 
  
دی ان ان evoq