توسط ادوکس سه‌شنبه 7 خرداد 1392 3019

آشنایی با ویژگی های تركمتر فورس FORCE و هزبرن HEZBURN

                                                                                                                       حامی این مقاله:   

  مقدمه:

  اتصال قطعات دستگاههاي صنعتي و انواع ماشين آلات مختلف توسط پيچ و بر اساس معيار سختي و اندازه قطر آن انجـــــام مي پذيرد.مقدار لازم جهت گرداندن هر پيچ  (گشتاوري يا تُــرك)،حاصل ضرب مقدار نيروي اعمال شده درطول بازوي اعمال نيــــرو مي باشد.پيــــــچ هاي مختلف بر اساس كاربرد ومحل استفاده داراي تُــرك تعريف شده اي مي باشند،اين ميــزان توسط طــــــراح وســـازنده ماشين آلات محاسبه شده و به مصرف كننده اعلام مي شود.عدد معيني از تُــرك يك پيچ در حقيقت مناسب ترين گشتاوريست كه با اعمال آن قطعات متصل شده توسط آن پيچ بهترين راندمان را ارائه مي دهد.
  ابزار مورد نياز براي اعمال گشتاوري(تُــرك) دقيق براي هر پيچ تركمتر است.

  معرفي ترکمتر:

  در طراحي و ساخت تركمتر با توجه به كاربرد آن در زمينه اندازه گيري،از قطعات بسيار ظريف و دقيق صنعتي استفاده شده است و عملكرد هر قطعه در صحت نتيجه نهايي موثر است.

  تركمتر از دير باز داراي انواع مختلفـي بوده است.در طراحي اين ابزار بالاترين دقت ممكن،حفظ طولاني مدت كاليبراسيون و نيز استفاده آسان توسط كاربر مورد نظر قرار گرفته است. اکثر تركمتر ها از نوع تقه اي بوده و در همگي آنها جهت ســــــــــهولت كــــــاربر دسته ي جغجغــــــــه اي (Ratchet Handle) تعبيه شده است.

  روش استفاده از ترک متر:

  درجه ي معين شده را با استفاده از دسته گردان بر روي ابزار اعمال نماييد.بدين ترتيب كه ابتدا گشتاور لازم را روي دستـه ثابت مشخص كنيد و با چرخاندن دسته گردان عدد صفر را بر آن منطبق نماييد. در صورتيكه گشتاور مورد نظر شما بـر روي اعداد مدرج روي دسته ثابت حــــــك نشده است،مي توانيد به طور دقيق و با استفاده از اعداد حك شده روي دستـه گردان مقدار گشتاوري لازم را بر روي ابزار اضافه نماييد،سپس دسته گردان را با قفل مربوطه ثابت نماييد.

  عملكرد ابزار به صورتي است كه با رسيدن به نقطه ي گشتاوري قسمت جغجغه ي آن مانع از اعمال نيروي مضاعف شده و به اصطلاح تقه مي زند.هنگام استفاده از ابزار دقت لازم را براي رويت تقه ي تركمتر داشته باشيد.اولين تقه نشان دهنده ي ميزان گشتاوري تنظيم شده روي ابزار شماست.

  به ياد داشته باشيد تركمترها فقط در جهت بستن پيچ ها(در جهت حركت عقربه هاي ساعت) عمل مي كنند.

   

  مثال یک: تنظیم ترکمتر در گشتاور 140 نیوتن متر

  ترکمتر

  مثال دو: تنظیم ترکمتر در گشتاور 146 نیوتن متر

  ترک متر

  روش قفل و بازکردن قفل در ترکمترهای قفل پیچی

  ترکمتر

  روش قفل و بازکردن قفل در ترکمترهای قفل رینگی

   

  ترکمتر چیست

   

   

   

  نگهداري از تركمتر:

  رعايت نكات زير علاوه بر اين كه تركمتر شما را در حالت استاندارد متعارف نگاه مي دارد،عمر ابزار شما را افزايش مي دهد،همچنين باعث حفظ دقت ابزار به صورت طولاني مدت خواهد بود.

  • تركمتر را در دماي اتاق و دور از رطوبت و گرما نگهداري كنيد.
  • به هيچ عنوان با ابزار تركمتر ضربه نزنيد.
  • از تركمتر به عنوان دسته بكس استفاده نكنيد.
  • پس از استفاده از تركمتر قفل دسته گردان را آزاد كرده و دسته را به حالت اوليه(خلاص)بازگردانيد.
  • تركمتر را درون جعبه مخصوص خودش نگهداري كنيد.
  • به صورت دوره اي در مراكز آزمايشگاهي مورد تاييد سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي براي انجام كاليبراسيــون اقدام فرماييد.

  توجه:

  1. دستگاه گشتاور سنج پس از هر گونه تعميرات يا تعويض قطعات نيازمند كاليبراسيون جديد مي باشد.
  2. تركمتر در صورت بروز ضربه يا سقوط نيازمند كاليبراسيون مي باشد.
  3. با توجه به تعداد دفعات استفاده از تركمتر در فواصل مشخص براي كاليبراسيون اقدام نماييد.
  4. در اكثر موارد علت بروز صدمه و معيوب شدن بخش هاي مكانيكي تركمتر كاليبره نبودن آن مي باشد و اين مشكل باعث بروز خطاهاي عمده در كار مصرف كننده خواهد شد.

  درباره گشتاور سنچ ( ترکمتر ) فورس FORCE

  تمامي تركمترهاي FORCE  داراي گواهينامه كاليبراسيون از كارخانه سازنده مي باشند و در ابتداي استفاده با كمترين ميزان خطا در عملكرد تحويل مصرف كننده مي شوند. حفظ دقــت دستگاه به انتخاب تركمتر مناسب ، تعداد دفعات استفاده و شيوه نگهداري آن وابسته است. در حال حاضر تركمتر هاي فورس در 2 نوع با قفل هاي متفاوت به بازار مصرف ارائـــــه مي شود. ترك متر هاي عمومي داراي گستره ي اندازه گير ي از 1 نيوتن متر تا 1500 نيوتن متر مي باشد كه کارشناسان فروش بر اساس موارد مصرف خریدار نوع مناسب را پیشنهاد خواهند کرد. ابزارآلات FORCE   شما داراي معتبرترين استانداردها ي جهاني مي باشد و در ساخت آن كليه موازين فني اصولي و موارد نظارتــــي اعمال شده است.

  درباره گشتاور سنچ ( ترکمتر ) هِزبرن HEZBURN

  ترکمتر های هزبرن در گروه های مختلف به بازار عرضه شده است.که گشتاور 1 تا 2500 نیوتن متر را شامل میشود.گروه های ترکمتر ها عبارتند از BA. FD .KF .KM .NP NS .RE .ZD. همگی این ترکمترها فوق حرفه ای بوده و از خطای زیر 3%برخوردار میباشد. لازم به ذکر است که شرکت واردکننده بر اساس سفارش سری FD را در طرح ابزارآلات بریتول BRITOOL، سری KF را در طرح ابزارآلات اسناپون SNAP ON و سری BA را در طرح ابزارآلات فورس FORCE به بازار عرضه می1 کند.

   


  شرکت دنیای ابزار ماشین

  دنیای ابزار ماشین از جمله قدیمی ترین شرکت های بازرگانی در زمینه واردات و توزیع ابزار و ماشین آلات صنعتی می باشد که نمایندگی انحصاری بسیاری از برندهای معتبر جهانی را داراست. از آن جمله FORCE, SUMAKE, KDT, HEZBURN, ENDO, TONE, SP, DANACO را می توان نام برد. این شرکت با شبکه توزیع سراسری و عاملین فروش و خدمات پس از فروش گسترده در کشور توانسته است جایگاه معتبر و ثابتی در بین صنعتگران بدست آورد.

            


  اشتراک گذاری:
  نام
  ایمیل
  نظر