توسط ادوکس چهارشنبه 27 آبان 1394 5772

آچار ابزار: معرفی انواع رایجی که بهتر است بشناسید

  آچار چیست؟

  ابزار آچار به منظورباز و بسته کردن پیچ‎ها‎ مورد استفاده قرار می‎گیرد. دسته دراز اینآچار اهرمی برای زیاد شدن گشتاور تعبیه شده است. ابزار آچار دارای انواعمتعددی می‎باشد که هر یک برای کار مخصوص به کار برده می‎شوند.در اینجا به معرفی انواع ابزار آچار می‎پردازیم.
   

  آچار فرانسه

  آچار فرانسه در سال 1892 توسط یک مهندس انگلیسی به نام ریچارد کلابرن ساخته شد. آچار فرانسه یکی از زیر مجموعه‎ها‎ی ابزار آچار به شمار می‎رودکه دارای یک دهانه با اندازه متغیر می‎باشد و با انواع مهره‎ها‎ و پیچ‎ها‎ی چهار گوش و شش گوشش، تناسب دارد. روند تکامل آچار فرانسه را می‎توان این گونه شرح داد:

  1892 اولین آچار فرانسه
  سال ۱۹۱۰، آچار فرانسه با دسته اصلاح شده
  سال ۱۹۸۴، آچار فرانسه با اولین دسته اِرگو
  سال ۱۹۵۴، آچار فرانسه با دسته اصلاح شدهو زاویه فک جدید ۱۵ درجه


  آچار تخت و رینگی

  آچار تخت و رینگی یکی دیگر از ابزار آچار است که برای باز وبسته کردن پیچ‎ها‎ی میلیمتری مورد استفاده قرار می‎گیرد. آچارهای تخت میلیمتری یا آچار تخت و رینگی مطابق با سر شش گوش پیچ مورد نظر می‎باشد که روی آنها اعداد وارقامی حک شده است. این اعداد بیانگر فاصله دهانه آچار می‎باشد.

  آچارهای تخت و رینگی دیگری نیز وجود دارد که زاویه دهانه آنها نسبت بهبدنه، دارای زاویه 22/5 ، 30 ، 60 و 90 و  گاهیبیشتر نیز می‎شود.

  برای آنکه بتوان از آچار تختی در یک دهانه تنگ استفاده کرد، دهانه آچارنسبت به بدنه آن با زاویه 15 درجه ساخته می‎شود. آچار تخت و رینگی به دونوع آچار دو سر رینگی و یک سر رینگی تقسیم می‎شود.

  سایز آچار تخت و رینگی در سیستم اینچی، از 3 اینچ شروع شده و با افزایشمرحله ای به یک اینچ و گاهی بیشتر هم می‎رسد.  سایز و اندازه آچارهای تخت و رینگی از 6 میلیمتر شروع و تا 26 – 28 و 30 میلی‌مترمی‌باشند و از آچار شماره 20 به بالا دو تا دو تا شماره تغییر می‌کند برای مثالآچار رینگی با سایز 20 - 22 ، 21- 23 ، 26 – 28.

  یکی از نکاتی که در رابطه با آچارهای تخت و رینگی قابل توجه است، امکان تبدیل آچارهای اینچی به میلی‌متری و بالعکس می‎باشد. برای تبدیل آچار میلی متری به اینچی باید ابتدا عدد داده شده بر حسب میلی متر را در 2 ضرب و سپس عدد بدست آمده را بر 3 تقسیم کرد و نتیجه را بدون قسمت اعشاری آن، بشکل کسری با مخرج 16 نوشت.

  برای تبدیل آچار تخت و اینچی به میلیمتری باید اندازه آچار داده شده برحسب اینچ را در 4/25 ضرب و سپس عدد بدست آمده را بدون در نظر گرفتن قسمت اعشاری آن،به عنوان اندازه آچار میلی متری در نظر گرفت.

  آچار رینگی

  آچار رینگی به منظور جلوگیری از لغزیدن (سُر خوردن) آچار از روی مهره یا سر پیچ استفاده می‎شود که دارای 12 شیار است که هر دو شیار در طرفین یک گوشه مهره یا سر پیچ قرار  گرفته است و با زاویه به آن نیرو وارد می‎شود و با از بین بردن لغزش، مهره یا پیچ را باز و بسته می‎کند.   آچار بکس

   آچار بکس یکی دیگر از زیر مجموعه‎ها‎ی ابزار آچار‎ می‎‎باشد که دارای یک دسته یا آچار جغجغه‎ای است و تعدادی سری دارد که در یک طرف این سری‌ها یک سوراخ چهار گوش واقع شده و در سوی دیگر هر کدام نری و یا ماد‌ه‌گی انواع اشکال پیچ و مهرها در سایزهای مختلف مشخص شده است. آچار بکس یا آچار جغجغه،دارای یک زبانه مکعب مستطیل به اندازه سوراخ چهار گوش روی سری‌ها است که قابلیت نصبانواع سری‌ها را دارد. به دلیل اینکه این سری‌های شکل استوانه ای دارند، این گونه آچار برای پیچ‌هایی که ته لوله یا جایی که جای چرخش دسته آچارهای معمولی نیست، ایده آل وتقریبا تنها راه استفاده‎ می‎‎باشد.

  آچار بکس نیز همچون آچار رینگی عمل‎ می‎‎کند که در آن، لغزش آچار از روی مهره توسط تعدادی شیار کنترل می‎شود اما نوع 12 شیاره آن رایج تر‎ می‎‎باشد. در انتهای آچار بکس، یک شکاف مربعی شکل به ضلع 1/4 -1/8-1/2 است و دسته بوکس، مستقیم، هندلی و یا جغجغه ای در آن قرار دارد.

  آچار بکس به منظور باز و بسته کردن پیچ و مهره‎ها‎یی که نیاز به اعمال نیروی زیادیدارند و همچنین باز کردن پیچ‎ها‎یی که با آچار تخت امکان پذیر نیست یا سبب خراب شدن و لهشدن سر پیچ و مهره‎ها‎ می‎شوند مورد استفاده قرار‎ می‎‎گیرد.گاهی نیز محل پیچ و مهره به گونه ای است که دسترسی به آن با سایر آچارهای دیگر امکانپذیر نیست که در این صورت از آچار بکس استفاده می‎شود. این آچار بیشتر برای باز کردنو بستن مهره‎ها‎ی داخل شیارها و شمع های موتور، به کار برده‎ می‎‎شود. ضمن اینکه باید توجه داشت در صورتی که باز و بسته کردن مهره یا پیچ نیاز به سرعت عمل داشته باشد، بهتر است از آچار بوکس جغجغه ای استفاده شود. سایز آچارهای بکس معمولاً از 10 اتا 30 میلیمتر می‎‎باشد.


  آچار آلن (آچار L)

  آچار آلن وسیله‌ای است شبیه به حرف L با مقطع شش ‌ضلعی برای شل و سفت کردن پیچ‌های آلنمی‏باشد. پیچ‎ها‎ی آلن دارای حفره‌ای شش‌ ضلعی در یک سر خود‎ می‎‎باشند که نوک آچار آلن موقع استفاده در آن‎ها قرار می‌گیرد. آچار آلن دارای سر گرد است که به شکل توپی بوده و استفاده از این وسیله غیر از محور پیچ، امکانپذیر‎ نیست‎‎. برای باز کردن پیچهای بزرگ از آچار آلن استفاده‎ می‎‎شود. یکی از نقایص این آچار، به هم خوردن اندازه آنها و لغزیدن آنها از روی مهره است.    آچار شلاقی

  آچار شلاقی که با نام دیگر آچار کلاغی یا آچار گلویی نیز شناخته‎ می‎‎شود در کارهای خاص مانند باز و بسته کردن محور ماشین، فرز میزی که دارای مهره گردچاکدار است، استفاده‎ می‎‎شود. آچار شلاقی قابل تنظیم که برایباز و بسته کردن انواع پیج، مهره، لوله و ... مورد استفاده قرار‎ می‎‎گیرد. علاوه بر این، برای پیچ‎ها‎یی که دو سر آن دنده شده است و محلی برای آچار خور ندارد،این آچار کاربردی‎ می‎‎باشد. این آچار دارای 2 تا فک لغزنده است که در صورت تنظیم شدن به نسبت اندازه مورد نیاز، هر چه بیشتر به آن نیرو واردشود، سفت تر  می‎گردد.  نکات مهم برای انتخاب ابزار آچار

  - فلزی که برای آچار استفاده شده، باید کروم ـ وانادیوم باشد.
  - آچار را از نظر وجود هر گونه ترک بر روی بدنه بررسی کنید.
  - دندانه‎ها‎ی داخل رینگ باید منظم باشند، در غیر این صورت خیلی زود دندانه‎ها‎ صاف‎ می‎‎شوند که آچار کارایی خود را از دست می‏دهد.
  - هنگام خرید آچار باید توجه داشته باشید که استاندارد آچار بر حسب کدهایDIN صورتگرفته است. در برخی از مواقع، تعدادی از واردکنندگان به علت عدم اطلاعات کافی، آچارهایی وارد بازار می‎کنند که بر حسب استاندارد اینچ ساخته شده اند و از اینرو در اکثر موارد باز کردن پیچ با آن‎ها‎ مشکل ساز است. 

   

  مشاهده ابزارآلات مربوط به آچارآالات

  اشتراک گذاری:
  نام
  ایمیل
  نظر