توسط ادوکس چهارشنبه 29 دی 1395 4033

انواع چسب: آشنایی با چسب های مورد استفاده در صنایع چوب و MDF

   چسب های طبیعی

   

  چسب طبیعی ساخته شده از پروتئین حیوانی

   

  پروتئین حیوانی

  این نوع چسب بر پایه کلاژن حیوانی بوده و به راحتی در آب حل می شود. نحوه عرضه به بازار به صورت جامد و مایع می باشد که به رنگ قهوه ای تا سفید بوده و در محل اتصال به مرور زمان تیره می شود. دارای مقاومت مناسب در برابر شرایط خشک می باشد و همینطور مقاومت کم در برابر شرایط مرطوب بویژه رطوبت بالای محیط دارد.

  مصرف کنندگان باید در نظر داشته باشند که این چسب بعد از خشک شدن اکسیده شده و تا حدودی منجر به آسیب رساندن به چوب و کاغذ می گردد. عمده کاربرد آن در ساخت سازه های موسیقی زهی و تعمیر و مونتاژ کاری مبلمان می باشد.

   

  چسب چوب سفید مخصوص کاغذ و چوب

   

  چسب سفید نجاری ( پروتئین کازئین)

  ماده اصلی ساخت این چسب سریشم سفید، صمغ مصنوعی و پلی ونیل استات است. به صورت پودر و یا مخلوط با مواد شیمیایی به رنگ سفید تا قهوه ای در بازار یافت می شود که بیشتر به رنگ سفید آن مورد مصرف قرار می گیرد. جهت راحتی، با مخلوط آب در دمای معمولی اتاق می تواند مورد استفاده قرار گیرد. معمولا زمان خشک شدن این چسب با توجه به دمای هوا بین 2 تا 12 ساعت متغییر می باشد. چسب سفید دارای مقاومت مناسب در برابر شرایط خشک و مقاومت بالا در برابر رطوبت می باشد. نکته حائز اهمیت برای مصرف کنندگان این است که از آن برای مصارف فضای خارجی هرگز استفاده نکنند.

  کاربردش در قسمت داخلی درها، لایه های پوششی الوار و تخته هاست. همینطور در ساخت درهای نسوز لمینیت، مبلمان و هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد.

   

  ملامین اوره فرمالدئید ( اصلاح شده) MUF

  به صورت پودرِ مخلوط شده با کاتالیزور تولید و به رنگ های سفید، قهوه ای مایل به زرد و یا بی رنگ عرضه می گردد. از جمله خاصیت های این چسب این است که سرعت پلیمریزاسیون را کاهش می دهد بنابر این برای پرس های با فرکانس خیلی بالا مناسب می باشد. چسب ملامین اصلاح شده دارای مقاومت مناسب در برابر هیدرولیز شدن، رطوبت و شرایط خیلی خشک آب و هوایی می باشد.

  کاربرد آن در تولیدی های تخته لایه (سه لایی، دو لایی، فیبر)، تخته خرده چوب و در قسمت های داخلیصنایع مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد.

   

  چسب مصنوعی ترموست

   

  چسب صنعتی مخصوص چوب بر پایه اوره فرمالدئید

   

  اوره فرمالدئید UF

  به دو حالت پودر و مایع و به رنگ سفید متمایل به کرم رنگ عرضه می گردد. مدت نگهداری اش به صورت مایع 3 ماه و به صورت پودر جامد 2 سال است.

  دارای ویژگی های خوبی همانند کاربرد راحت، قیمت ارزان، مرقوم به صرفه و واکنش پذیری بالا می باشد ولی متاسفانه نکته منفی و خیلی مهم اینکه کارکردن مداوم با آن سرطان زا ست ! مقاومت کمی در برابر رطوبت دارد و توسط اسیدها و بازهای قوی تخریب می شود در عوض دارای مقاومت مناسب نسبت به حملات عوامل بیولوژیک مانند حشرات و قارچها می باشد. 80% تولید جهانی رزین اوره فرمالدئید می باشد.

  عمده کاربرد اوره فرمالدئید در تولید تخته لایه، تخته خرده چوب و قسمت های داخلی مبلمان می باشد.

   

  فنل فرمالدئید

   

   

  فنل فرمالدئید PF

  تولید این محصول به صورت مایع و پودر می باشد و به رنگ های قهوه ای تا قرمز تیره عرضه می گردد. از خصوصیات بارز آن ایجاد اتصالات انعطاف پذیر بین دو قطعه کار می باشد با این حال از نظر زیست محیطی به دلیل استفاده از فرمالدئید فرایند ساخت خطرناکی دارد. این چسب دارای مقاومت مناسب در برابر رطوبت، اسیدهای ضعیف، مواد روغنی و حرارت می باشد و بیشترین میزان مصرف بعد از اوره فرمالدئید را دارا می باشد.

  کاربردش به طور عمده در ساخت تخته لایه، تخته خرده چوب، روکش کاری بوده و جهت استفاده در مکان هایی که در معرض نور، حرارت و رطوبت هستند بسیار مناسب است.

   

  چسب بر پایه ملامینه اوره فورمالدئید

   

   

  ملامین فرمالدئید MF

  این نوع چسب نیز بصورت مایع و پودر تولید شده و به رنگ سفید یا بی رنگ عرضه می گردد. جهت انعقاد مناسب نیاز به دمایی بین 120 الی 150 درجه سانتیگراد دارد.

  جهت استفاده نیازی به کاتالیزور ندارد و به راحتی در آب جوش حل می شود. در مقابل شرایطی مانند برابر رطوبت، حرارت، ضربه مقاومت مناسبی دارد ولی در برابر مواد شیمیایی قلیایی و اسیدی ضعیف است. به طور کل در شرایط متغییر جوی دوام کمی دارد. از ملامین فرمالدئید برای اصلاح و تقویت چسب اوره فرمالدئید استفاده می شود.

  کاربرد آن در ساخت تخته لایه تولیدی از درختان پهن برگ، اتصالات و چسباندن لبه چوب می باشد.

   

  مواد اولیه تولید چسب های رزوسنالیت

   

  رزور سینول RF

  در حالت مایع و به رنگ قهوه ای مایل به قرمزعرضه شده و از ترکیبی از فنل با فرمالدئید در محیط قلیایی تهیه می گردد به همین دلیل قبل از استفاده و همچنین در محل اتصال رزورسینول، گاهی اوقات چسب قرمز نامیده می شود. به حرارت بسیار حساس است و هزینه تولید بالایی دارد. این ماده سمی و قابل اشتعال است. رزورسینول دارای عمر مفید کوتاه در حدود یک سال می باشد. دمای مورد نیاز جهت پلیمر شدن در حدود 21-66 درجه سانتیگراد می باشد. از این نوع چسب به عنوان چسب بلوط و چوبهای روغنی می توان استفاده کرد. قبل از انعقاد به راحتی با آب تمیز می شود، اما بعد از آن به سختی می توان آن را پاک کرد. دارای مقاومت مناسب در برابر شرایط خشک، مرطوب، عوامل بیولوژیکی، اسیدها، الکل، بنزین و سایر مواد شیمیایی می باشد.

  کاربرد آن در روکش کاری، قایق سازی، تیرهای لایه ای، چارچوب های چوبی هواپیما، کنار هم قرار دادن تخته سه لا، وسایل ورزشی و پوشش چوبی است.

   

  ایزوسیانات MDI

  بصورت مایع ترکیبی از متیل دی فنیل و دی ایزوسیانات تولید و عرضیه می گردد. زمانی در محل اتصال قرار می گیرد به رنگ قهوه ای قابل مشاهده می باشد. به آب واکنش نشان داده و به راحتی در آن حل می شود. به دلیل فقدان نمک های رطوبت پذیر و گاز فرمالدئید قابلیت استفاده به صورت اسپری را نیز دارد که در این حالت به صفحات پرس داغ به راحتی می چسبد. جهت ایجاد اتصالی قوی نیازمند فشار و دمای بالاست که در این صورت دارای مقاومت مناسب در برابر شرایط خشک و مرطوب می گردد.

  کاربرد آن در تولید تخته لایه و استفاده در تخته خرده چوب می باشد.

   

  چسب مصنوعی ترموپلاست

   

  پلی وینیل استات PVA

  به صورت امولسیون عرضه می شود. با صرفه بوده و موجب سرعت زیاد در چسب کاری می گردد. با اینکه این محصول رزینی می باشد ولی بدون ایجاد آلودگی و خطر آتشگیری است و از دوام بالا و استحکام اتصالات برخوردار می باشد. در برابر آب و حرارت مقاومت کمی دارد ولی در مقابل روغن از دوام و مقاومت خوبی برخودار است.

  کاربرد آن ساخت چسب چوب، پاکت های کاغذی، مقوا، پاکت های شیر و نوشیدنی ها، جعبه های تاشونده و از این دست اقلام می باشد.

   

  چسب اپوکسی

   

  اپوکسی

  چسبی دو جزئی است که به صورت مایع و هاردنر، به رنگ کهربایی روشن و یا بی رنگ عرضه می گردد. کاملا واکنش پذیر و گران قیمت است و معمولا تا دمای 177 درجه سانتیگراد نسبت به حرارت مقاوم است. به طور کلی چسب های اپوکسی به علت خاصیت چسبندگی بالا، مقاومت به مواد شیمیایی، حرارت و خواص مکانیکی بالا شناخته شده است و حتی گاهی به عنوان عایق بندی نیز از آنها استفاده می شود. مقاومت مناسب در برابر شرایط خشک و مرطوب، روغن ها، اسیدهای رقیق، بازها و اکثر حلال ها داراست همچنین در برابر تکرار رطوبت و خشکی نیز مقاومت بالایی دارد.

  کاربرد آن جهت پوشش روکش ها، تولیدات تخته به روش سرد، اجزای چوبی در هواپیما، تجهیزات ورزشی، چسباندن کفپوش های وینیلی در سرویس ها و مکان های خیس می باشد.

   

  چسب پلی اورتان

   

  پلی اورتان

  چسبی است که به صورت تک جزئی و یا دو جزئی عرضه می گردد. به صورت مایع با ویسکوزیته پائین و ماستیک ( بتونه ) با ویسکوزیته بالا با رنگهای متفاوت از قهوه ای روشن تا تیره عرضه می شود. از این چسب ترجیحا در سطح و همچنین در پرس هایی با دمای بالا استفاده می شود. دوام و استحکام فرسایشی بالایی دارد. برای پاک کردن آن به حلال های بسیار قوی نیاز می باشد. بوی کمی دارد و ماندگاری چسب پلی اورتان دارای عمر نگهداری و تاریخ مصرف محدود 6 ماه تا 1 سال می باشد. این چسب برای استفاده در محیط های داخل و فضای باز مناسب بوده و دارای دوام زیادی می باشد. به دلیل مزیت مقاوم بودن به رطوبت نسبت به سایر چسب ها، بیشتر در ارتباط با چوب در صنایع مختلف به کار می رود. هنگام خشک شدن انعطاف پذیر بوده و در برابر حل شدن در مواد شیمیایی اسیدی یا قلیایی قوی، مقاوم می باشد. دارای مقاومت بالا نسبت به دماهای زیاد ( در حدود 100 درجه سانتیگراد)، مقاوم به شرایط خشک و مرطوب و روغن است.

  کاربرد در کارهای نجاری، ساخت تخته لایه، نصب پارکت و سازه های چوبی مورد استفاده است.

   

   

  معرفی محصولات چسب حاضر بر روی وب سایت

   

   

   

  اشتراک گذاری:  rating
    نظرات

  profile photo چسب

  ممنونم عالی بود

  ارسال توسط علی در تاریخ 1397/12/12 11:57:35 ق.ظ

  نام
  ایمیل
  وب سایت
  عنوان
  نظر
  تصویر امنیتی
  وارد نمودن کد