توسط ادوکس سه‌شنبه 1 آبان 1397 1935

تیغ اره خط زن: معرفی نحوه کارکرد و لزوم استفاده از آن

  بر روی ماشین های دور کن و یا پانل بر علاوه بر تیغ اره دیسکی اصلی، تیغ کوچکتری نصب می شود بنام اره خط زن که در برش تمیز و بدون لب پریدگی قطعه کار به اره اصلی کمک می کند.
   تیغ اره خط زن 24 دندانه دارند و در دو نوع یک تکه و یا دو تکه تولید و به بازار عرضه می شود بنابراین خط زن یک تکه دارای 24 دندانه و دو تکه دارای دو تیغ اره 12 دندانه می باشد.

   

  تیغ اره خط زن یک تکه

  تیغ اره خط زن یک تکه

  اره خط زن در واقع تیغ اره کوچکی هستند که قبل از تیغ اره دیسکی اصلی دستگاه نصب می گردد و جهت چرخش آنها هم مخالف تیغ اره اصلی که جهت برش می باشد.
  این نوع تیغ اره ها جهت بالا بردن کیفیت برش مصنوعات روکش دار مانند ام دی اف زیر قطعه کار بسته می شود و در ماشین های پانل بر اتوماتیک یا همان دستگاه کات و دورکن مورد استفاده قرار می گیرند.

  نحوه عملکرد آن به این صورت است که به واسطه ایجاد خط برش با عمق بسیار کم قبل از برشکاری تیغ اره اصلی، باعث افزایش کیفیت لبه های برش خورده در زیر و دوطرف قطعه کار می شود. تیغ اره خط زن یک تکه معمولا با شکل هندسی کونیک می باشد. به این معنا که سگمنت ها به صورت مخروطی هستند. ارتفاع خط زن و قطر تیغ اره وابسته به نوع دستگاه مورد استفاده می باشد و با توجه به ضخامت متغیر دندانه از بالا به طرف پایین تنظیم ضخامت شیار تنها بر روی ماشین امکان پذیر بوده و با بالا بردن ارتفاع تیغ اره مقدار دهنه تیغ اره به دلیل شکل کونیک آن بیشتر می شود.

   

  تیغ اره خط زن دو تکه کونیکال

   

  تیغ اره خط زن دو تکه

  این مدل تیغ اره هم مانند یک تکه جهت بالا بردن کیفیت برش مصنوعات روکش دار مانند ام دی اف زیر قطعه کار بسته می شود و در ماشین های پانل بر اتوماتیک یا همان دستگاه کات و دورکن مورد استفاده قرار می گیرند و نحوه عملکرد آن مشابه می باشد. 

  تنها قابلیت و مزیت این نوع تیغ اره خط زن نسبت به یک تکه این است که امکان تنطیم دهنه تیغ اره به واسطه فیلر فلزی مابین شان وجود دارد. این فیلرها بین دو تکه تیغ اره قرار داشته و مقدار دهنه را مطابق با نیاز خط زنی کمی بیشتر از ضخامت تیغ اره اصلی تنطیم می کند. مقدار دهنه قابل تنطیم در این نوع تیغ اره ها از 2.8 الی 3.6 میلیمتر متغییرو قابل تنظیم هستند. شکل دندانه های تیغ اره خط زن دو تکه نیز معمولا به صورت مخروطی شکل یا اصطلاحا کونیکال تولید می شوند.

  نحوه قرارگیری تیغه ها در دستگاه دورکن و کات بصورت ذیل است:
  - تیغ اره خط زن هم جهت با قطعه کار حرکت می کند و تیغ اره اصلی خلاف جهت قطعه کار می چرخد.
  - تیغ اره خط زن بر روی دستگاه پانل بر  هم کار مشابهی را انجام می دهند با این تفاوت که دستگاه پانل بر قابلیت برش چندین ورق را بصورت همزمان دارد.
  - در دستگاه های CNC از تیغ اره جهت شیارزنی استفاده می شود.

   

  اشتراک گذاری:
    نظرات

  نظرات کاربران
  نام
  ایمیل
  نظر