توسط ادوکس چهارشنبه 9 آبان 1397 2366

میخکوب بادی: آشنایی با ویژگی ها و سیستم کارکرد آن


  در دنیای پرشتاب امروزی، مهندسین ابزارهای جایگزین با قابلیت های بالا را ابداع می نمایند تا سرعت بیشتری برای به انجام رسیدن کار ببخشند.

  یکی از رایج ترین وسایل برای اتصال دو قطعه که از جنس چوب یا مصنوعات چوبی ساخته شده، میخ فلزی است و در وهله اول ابزاری که جهت کمک به کوبش مناسب به ذهن خطور می کند چکش می باشد. این دو ابزار ساده ترین و دم دست ترین وسایل برای مصارف خانگی و صنعتی می باشند و وقتی توجیح استفاده پیدا می کنند که ضرب العجلی در کار نبوده و یا راندمان از درجه اهمیت کمتری برخوردار باشد. زمانی که موضوع کار تولیدی، سری کاری و یا سرعت در تحویل کار باشد مسلما می بایست از ابزارهایی که کارکرد راحت و خروجی بالاتری دارند استفاده نمود.

  ابزار میخکوب تلفیقی از کیفیت و دقت را برای استاد کاران به ارمغان آورده است. دستگاهی که درون خود مخزنی برای بارگزاری میخ فلزی داشته و به کمک منبع نیرو، با ضربه چکشی میخ را وارد قطعه کار می نماید. لازم به ذکر است که منابع نیروی ابزارهای صنعتی از نیروی دست، بنزین، برق، باطری و هوای فشرده ( پنوماتیک ) تغذیه می شوند که در این مقاله به بررسی نوع بادی می پردازیم.

  ابزارهای بادی یا پنوماتیک برای خط تولید یا صنعت مونتاژ کاربرد دارند. این ابزار نسبت به ابزارهای شارژی یا برقی ساختار ساده تری داشته و در نتیجه کار با آنها راحت است. همچنین استهلاک آنها در مدت طولانی تری صورت می گیرد. با وجود تمامی این مزایا، محدودیت در حمل و نقل یکی از نقایص آنها می باشد. استفاده از ابزارهای بادی مقرون به صرفه است. این ابزارها پرقدرت و کم هزینه می باشند که در صنایع و کارگاه های تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند.

  ابزار میخکوب بادی یا میخ زن پنوماتیک عملکردی ساده و در عین حال کاربردی قابل توجه دارد. به صورت استاندارد خشابی جهت بارگزاری میخ در زیر بدنه دستگاه وجود دارد که به نسبت وظیفه ای که باید انجام دهد از میخ های نواری یا شانه ای پر می شود. در انتهای خشاب شستی مخصوص باز کردن تعبیه شده و غالبا بستن آن منوط به فشار و نیروی دست می باشد. برای ضربه زنی به میخ از نیروی هوای فشرده که از کمپرسور هوا تامین می گردد، بهره گرفته می شود. با فشردن دکمه، هوای فشرده به بالای پستون متحرک فشار آورده  و موجب حرکت سنبه به سمت خان دستگاه می گردد در همین حال میخ نیزاز درون خشاب به سمت خان حرکت می کند و همزمان با رسیدن به محل خروج سنبه به ته میخ ضربه چکشی وارد نمود و آنرا وارد قطعه کار می نماید. برای آماده سازی مجدد به صورت خودکار، زمانی که پیستون به بالا و جای اولیه خود باز می گردد هوای اضافه به کمک اگزوز تعبیه شده بر روی بدنه خارج شده و دستگاه مسلح می گردد. این عملکرد ساده علاوه بر اینکه کیفیت کار را افزایش می دهد، سرعت بخشی چشمگیری را نیز در روند کار ایجاد می کند. 

  به خاطر داشته باشید که قبل و حین استفاده به نکات فنی و ایمنی توجه ویژه داشته تا دچار آسیب یا حادثه نشوید.
  - سعی شود خشاب را تا زمانی که به صورت کامل خالی نشده، مجدد شارژ ننمائید.
  - حتما از عینک و دستکش ایمنی استفاده نمائید زیرا در هنگام کوبش میخ احتمال پرتاب تریشه وجود دارد. در کارخانجات و کارگاه های بزرگ از گوشی صداگیر نیز می توان استفاده کرد.
  - وزن خود را بر روی دستگاه بیندازید و به کمک دست و قرارگرفتن در پوزیشن مناسب حرکت دستگاه را کنترل نمائید. بهترین پیشنهاد ایستادن به صورت یک پا جلو و نزدیک می