توسط ادوکس یک شنیه 25 آذر 1397 387

پر مصرف ترین انواع تیغ اور فرز صنایع چوب و ام دی اف

 

معرفی کلی و شناخت تیغ اور فرز های نجاری

کارکرد اصلی تیغ اور فرز ایجاد شیار یا برش بر روی قطعات ماسیو یا صفحه روکش دار است که به کمک آنها می توان انواع فرمها را ایجاد کرده و یا جهت شیار زدن، پرداخت، ایجاد اتصالات نر و ماده بین دو قطعه، خالی کردن جای لولا و سوراخکاری مورد استفاده قرار داد. به دلیل تنوع فوق العاده بالای این ابزار و رنج وسیع عملیاتی که انجام می دهد از این ابزار به عنوان مته فرز هم یاد می گردد.
به طور کلی تیغ اور فرز دو مدل دارد، بلبرینگ دار و بدون بلبرینگ که هر کدام از آنها جهت دستگاه خاص خود دارند. تیغ بلبرینگ دار بر روی دستگاه اور فرز دستی یا میزی نجاری بسته می شود و کارهای تکی و مواردی که در اکثر مواقع به صورت خط تولید نیستند را انجام می دهد. در برخی موارد می توان بلبرینگ را تعویض کرده و از سایز کوچکتر و یا بزرگتر استفاده نمود. در واقع وظیفه بلبرینگ تنظیم عمق شیار زنی است که اجازه نمی دهد از حد مشخص شده بیشتر شود. مدل بدون بلبرینگ مخصوص ماشین آلات سی ان اسی (CNC) است که به کمک کامپیوتر و نرم افزارهای اختصاصی کار می کنند. البته از مدل بدون بلبرینگ هم می توان برای اور فرز دستی استفاده کرد. در حال حاضر بیش از 900 مدل و فرم از تیغ اور فرز در بازار ایران موجود است با این حال گاهی پیش می آمده است که مجدد استادکاران تیغ مورد نظر خود را در بین آنها پیدا نکرده و اقدام به سفارش تولید می نمایند. بنابراین تنوع این ابزار پایان ناپذیر به نظر می رسد.
فروشندگان حرفه ای درکنار تمام تیغ اور فرز ها نمونه برش یا فرم اجرا شده قرار میدهند تا خریداران تصویر سازی ذهنی درستی از کاربرد ابزار داشته باشند. در صورتی که این امکان فراهم نشده باشد بر روی بسته بندی نمونه شماتیک مقطع برش، در کنار مشخصات فنی دیگر توسط کارخانه سازنده چاپ می شود.

مختصات فنی تیغ اور فرز نجاری

 

در هنگام خرید مشخصات فنی مورد نیاز را حتما به خاطر داشته باشید تا انتخاب درستی انجام شود. آیتم های مهم شامل قطر تیغه ( با علامت اختصاری D) ، کارگیر ( با علامت اختصاری h)، اندازه شف ( با علامت اختصاری d)، شعاع انحنا ( با علامت اختصاری R1, R2) و درجه زاویه  است. به حروف بزرگ وکوچک انگلیسی توجه ویژه داشته باشید.
تیغ فرز های مرغوب قابلیت تیز شدن مجدد را دارند اما در نگهداری شان باید نهایت دقت را به عمل آورد چون در اثر ضربه به قسمت الماسه دچار لب پریدگی شده و قابلیت استفاده را از دست می دهند.

در ادامه به معرفی مهمترین تیغ اور فرز های موجود در بازار ایران می پردازیم.  لطفا مقاله را دنبال کنید.

تیغ اور فرز  شیار زن نجاری

تیغ فرز شیار زن 

این دسته تیغ فرز از جمله پر مصرف ترین در بخش CNC هستند که صورت کف بردار جهت بار برداری و صاف کردن کف کار، مارپیچ برای چوب ماسیو و ساده جهت ایجاد شیار با عمق مشخص، قابل تنظیم و مستطیل شکل استفاده می شود.
موارد کاربرد به کامپوزیت، لمینیت، منبت کاری، ساخت کشو و کابینت می توان اشاره کرد. به منظور تکمیل عملیات تولید از تیغ های رگال و جوینت به عنوان مکمل می توان کمک گرفت.

تیغ فرز شیار زن افقی

با استفاده از آن می توان برای ایجاد شیار اتصال بین دو قطعه چوبی به صورت افقی شیار داد.

تیغ فرز شیار خزینه

به منظور متصل کردن دو قطعه کار چوبی یا صفحه ای با پیچ از مته خزینه استفاده می شود. حال تیغ خزینه شیاری مانند مته را شکل می دهد.
تیغ اور فرز وی شکل نجاری

تیغ فرز V شکل 

از این مدل برای ایجاد شیار با مقطع V استفاده می شود که از زاویه 15 تا 160 درجه تنوع دارد. از زوایای تند به منظور حکاکی و ترسیم نقوش بر روی چوب یا کابینت استفاده شده و زوایای باز هم برای طرح های زوایه دار درب ورودی یا کابینت مناسب است.
تیغ اور فرز دو راهه نجاری

تیغ فرز دو راهه 

جهت ایجاد شیار مستطیل یا L شکل از این تیغ استفاده می شود. یکی دیگر از کاربری هایش برای اتصال نیز هست. تنوع اندازه و شکل آن زیاد بوده و با تعویض سایز بلبرینگ ابزار، می توان عمق دلخواه را جهت ایجاد شیار تنظیم کرد..
تیغ اور فرز شیار انگشتی نجاری

تیغ فرز انگشتی

این مدل از جمله پر مصرف ترین تیغ هاست که با نام های شیار زن ناخنی یا تیغ بالنویز نیز  شناخته می شود. مزیت کار با آن ایجاد شیار با کف گرد است.
تیغ اور فرز رگال نجاری

تیغ فرز رگال

جهت ماشین آلات CNC بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. تخصصی برای ایجاد شیار رگال بر روی قطعه کار است.
تیغ اور فرز گل نقطه ای نجاری

تیغ فرز گل نقطه ای

از جمله تیغ های کم مصرف بازار است. به علت اینکه حتما باید به صورت عمودی در قطعه کار حرکت کند تنها جهت ایجاد فرم و طرح های خیلی خاص مورد استفاده قرار می گیرد.
تیغ اور فرز نونیک کاسه ای نجاری

تیغ فرز تونیک

منظور از تونیک نحوه برش با شعاع انحنا مختلف می باشد که غالبا بر روی درب های کابینتی و ورودی منازل اجرا می شوند. به جهت راحتی پیشنهاد می شود از تیغ هایی با کارگیر کم استفاده شود. با این حال انواع متنوعی از این مدل در بازار موجود است که به فراخور نیاز انتخاب می شوند.

تیغ اور فرز دم چلچله ای نجاری

تیغ فرز دم چلچه

به کمک این مدل، شیارهایی به شکل یک مثلث فرضی متساوی الساقین ایجاد می شود که البته تداعی کننده دم پرنده چلچله هم هست و به همین خاطر به این نام شناخته می شود. زمانی که شیارهای ایجاد شده به طور متناظر باشند موجب تشکیل یک اتصال زیبا می شوند. این نوع جوینت بسیار پر طرفدار بوده و در عین حال برای انجامش نیاز به دقت و تجربه فراوانی هست.
تیغ اور فرز جا شیشه نجاری

تیغ فرز جا شیشه

این تیغ ابتدا با سوراخکاری در چوب حفره ای ایجاد کرده و در ادامه شیار مورد نظر را می توان درآورد. تیغ فرز جا شیشه را می توان در هر دو وضعیت دستی و سی ان سی استفاده کرد.
تیغ اور فرز جا کلید نجاری

تیغ فرز مته جا کلید

دارای کارگیر زیاد و گلویی نازک است که به این ترتیب فضای مناسب برش و ایجاد شیار را فراهم می آورد. از این مدل در هر دو وضعیت دستی و سی ان سی می توان استفاده کرد.
 تیغ فرز منحنی لبه 
همانطور که از نام این ابزار بر می آید مختص کار بر روی لبه قطعه است. تنوع در سایز و فرم زیادی دارد و بیشترین استفاده از آن در صنایع مبلمان سازی و نجاری است.

تیغ اور فرز لبه پروفیل نجاری

یک توضیح کلی ضرورت دارد اینکه، تمامی انواع تیغ فرزهایی که ایجاد فرم شان به صورت پله ای و کلاسیک است جزء خانواده بزرگ پروفیل هستند.

تیغ فرز پروفیل لبه 

از دیگر تیغ فرز های بسیار پر کاربرد است. برای انحنا یا به اصطلاح پخ کردن لبه و تیغه ی چوب به کار می رود. از دیگر انواع این مدل می توانبه تیغ فرز پخ لبه 45 درجه و تیغ فرز 22 درجه اشاره کرد که به ترتیب برای نرم کردن لبه تیز مبلمان و پخ کردن لبه قاب عکس استفاده بسیار دارند.

تیغ فرز پروفیل ناودانی 

یک تیغ فرز کارآمد دیگر ! از پروفیل ناودانی به طور همزمان جهت برش و منحنی کردن لبه کار استفاده می شود. این تیغ در طبقه ابزارهای سی ان سی قرار می گیرد.
تیغ اور فرز پروفیل کلاسیک نجاری

تیغ فرز پروفیل کلاسیک یا تزئینی

در فروشگاه های معتبر از این نوع تیغ فرز به وفور خواهید دید، در ابعاد، اشکال و کاربردهای مختلف اعم از لبه کار، قرنیز، قاب، مبلمان و غیره. فرم ها و پله هایی که روی قطعه کار ایجاد می کنند غالبا عامه پسند و کلاسیک هستند.
تیغ اور فرز حکاکی نجاری

تیغ فرز حکاکی

این مدل تیغ فرز از خانواده تیغ های V شکل  است. زوایای بسیار متنوعی برای حکاکی و نوشتار به کمک ماشین سی ان سی دارند. پر کاربردترین آنها 90 درجه، 60 درجه، 30 درجه و مارپیچ هستند که بر روی چوب وکامپوزیت به کار گرفته می شوند.
تیغ اور فرز جوینت اتصال نجاری

تیغ فرز جوینت

این مدل از تیغ ها در برخی فرم ها به صورت جفت برای ایجاد نری و مادگی بر روی دو قطعه تهیه می شوند. تیغ فرز جونت که به نام های تیغ اتصال، تیغ کام و زبانه و تیغ فاق و زبانه هم خوانده می شوند از جمله ابزارهای مصرفی و محبوب کارگاه های نجاری و کابینت سازی هستند.

 

تیغ فرز پرداخت

یک ابزار کاملا دقیق برای باربرداری زائده های قطعه کار و همینطور شابلون زنی از روی کلیشه های چوبی است. بنابر نیاز محل قرار گیری بلبرینگ ابزار در قسمت بالایی و یا پائین ابزار قرار می گیرد. استادکاران ایرانی جهت برداشتن لبه درهای پرس شده بر روی چهارچوب از این مدل بسیار بهره می برند.

تیغ فرز شیار زن و پرداخت

تیغ شیار زن و پرداخت هر دو وظیفه را یکجا بر عهده گرفته و به انجام می رساند ! با این ابزار از بسیاری از کارهایی که با ابزارهای مختلف می خواهید انجام دهید بی نیاز می شوید. انواع مختلفی از اتصالات رایج نجاری به کمک این تیغ قابل طراحی و اجرا هستند.
 

تیغ فرز قرنیز

احتمالا نیاز به توضیح و معرفی زیاد در این خصوص نباشد. تمام انواع این مدل برای فرم دادن و ایجاد شیار بر روی انواع قرنیز و قاب چوبی استفاده می شوند. در صورتی که مدلی بدون بلبرینگ باشد می تواند بر روی ماشین CNC بسته شود ولی غالبا محل استفاده اش دستگاه اور فرز است.

 

تیغ فرز کف تراش

این تیغ فرز چند کاره است. دو تیپ بلبرینگ دار و بدون بلبرینگ آن در بازار موجود هست. برای بار برداری از روی قطعات چوبی، استفاده برای ایجاد شیار جا لولا و خالی کردن اطراف طرح های منبت کاری توسط استادکاران بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

تیغ فرز مته

در انواع گازر زن، الیت، خزینه، گرد بر و از این دست هستند که با وجود انجام عملیات سوراخکاری در بین استادکاران به عنوان یک نوع تیغ نیز شناخته می شوند.

درانتها از اینکه حجم مطالب این مقاله زیاد شده پوزش می خواهیم. علت آن بروز رسانی مداوم مطالب است تا تمامی موارد کاربردی در حد توان، در یک جا برای مطالعه ی شما قرار گیرد.

 


 

تبلیغات   خرید تیغ اور فرز     خرید دور کن     خرید میخکوب نواری     خرید منگنه کوب بادی    

 

اشتراک گذاری:
rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر