توسط ادوکس پنج‌شنبه 7 آذر 1398 676

اره دور کن: معرفی اجزا ی کاربردی و راهنمای خرید مناسب

  یکی از ماشین های برشکاری بسیار پر کاربرد در صنایع چوب، ام دی اف، مصنوعات چوبی و پی وی سی است که نقش مهمی در این صنعت بر عهده دارد. دورکن مدل تعدیل یافته و ساده شده ماشین پانل بر است که برای کارگاه های کوچکتر باز طراحی و تولید شده اند. البته کارخانجات نیز از آن بهره می گیرند. 
   برش ورق های چوب و mdf یا pvc در ابعاد بزرگ با ابزارهای برش دستی مانند اره گردبر کار بسیار دشوار و وقت گیری بوده و مسلما از دقت کافی برخوردار نخواهند بود. به همین دلیل از دستگاه راه دور کن می توان برای ابعاد مختلف از کوچک تا خیلی بزرگ استفاده کرد. می توان با تنظیم تیغه برش هایی به صورت مستقیم و یا زاویه دار داشت و به لحاظ عملکرد محدودیت ندارد. عموما بر روی میز این دستگاه تک ورق قرار داده می شود و آنرا به قطعات دلخواه تبدیل می نمایند. عملیات برشکاری توسط تیغ اره دیسکی صورت می گیرد البته در بعضی مدل ها از تیغ خط زن هم می توان کمک گرفته می شود تا برشی تمیز و بدون لب پریدگی به دست آورد. میز کار به صورت ریل ساچمه ای بوده که با قرار دادن قطعه کار و با کمک نیروی دست اپراتور، ریل به سمت اره هدایت شده تا برش تکمیل گردد.
  از دور کن برای برش فارسی که زاویه ای بین صفر تا 45 درجه دارد نیز به وفور استفاده می شود. یونیت اره بصورت مکانیکی یا برقی به سمت بالا و پایین و یا در زاویه تنظیم می شود. حرکت یونیت اره در دورکن های مختلف با تکنولوژی های متنوعی انجام می گیرد.

   

   

  انواع اره دور کن

  تمامی دستگاه ها در دو مدل دستی و اتوماتیک تولید می شوند. در نوع دستی تمامی تنظیمات مربوط به زوایا و ارتفاع تیغ اره اصلی به وسیله اهرم های تعبیه شده صورت گرفته و با گونیا موجود در پشت تیغه اندازه گیری می شوند. در نوع اتوماتیک تمامی امور به کمک صفحه نمایشگر غالبا لمسی صورت می گیرد. تنظیمات زاویه و ارتفاع اره اصلی و خط زن به آسانی از طریق صفحه کنترل می گردند. لازم به ذکر است که در هر دو مدل تغذیه قطعه کار به وسیله اپراتور  باید انجام پذیرد.
  سیستم حرکت میز برش هم انواع مختلفی دارد که مرسوم ترین آنها ریلی و واگنی است. کاربرد همگی یکسان بوده و از سرعت عمل راحتی حرکت برخوردارند. تنها تفاوت در روش کارکرد آنهاست، البته به لحاظ کیفی و طول عمر کاری مدل های واگنی بهتر جواب داده اند زیرا به مانند مدل های ریلی از ساچمه استفاده نشده و استهلاک کمتری دارند.

   

  قسمت های تشکیل دهنده دستگاه اره دورکن

  در این بخش به معرفی اجزاء کلی تشکیل دهنده این ماشین می پردازیم زیرا بین مدل دستی یا اتوماتیک تفاوت هایی وجود دارد.
  موتور: کیفیت تولید و قدرت چرخش جزء شاخص های بسیار مهم و اصلی هستند. پرکارترین قسمت این دستگاه موتور است که تیغ اره اصلی را به حرکت در می آورد. در بعضی مدل ها که تیغ خط زن دارند یک موتور کم توانتر به صورت مجزا برای آن به کار گرفته می شود.
  تیغ اره دیسکی: شامل تیغه اصلی جهت انجام عملیات برشکاری و تیغه خط زن برای ایجاد شیار و خروجی کار تمیز می شود. همیشه قطر تیغ اره اصلی از خط زن بیشتر است و نوع تیغی که به کار گرفته می شود در ظرافت و سطحی کیفی قطعه کار تاثیر گذارست.
  گونیا پشت اره: این ابزار جهت اندازه گیری ارتفاع تیغ اره و همینطور تنظیمات زاویه آن کمک کننده است.
  میز پشت گونیا: که برای قرارگیری و نگهداری قطعه کار مورد استفاده قرار می گیرد.
  ریل: این محل هم جهت قرارگیری قطعه کار است با این تفاوت که قابل حرکت بوده و با جابجایی آن قطعه به تیغ اره دور یا نزدیک می شود. ریل ها از تنوع برخوردارند و در انواع واگنی، ریلی و لوکوموتیوی هستند.
  میز برش جلو: با قرار دادن قطعات بزرگ می توان برای برشکاری آنرا گونیا نمود.
  نگهدارنده ورق: وسیله ای کوچک ولی کاملا کاربردی است که به کمک آن ورق یا قطعه کار را بر روی ریل فیکس نموده و از حرکت آن در حین برشکاری جلوگیری می کند. این امر در حفظ ایمنی اپراتور بسیار اهمیت دارد.
  گونیا وسط ریل: از این ابزار برای برش در حالت های زاویه دار یا به اصطلاح مثلث کمک گرفته می شود.

  قسمت هایی که ذکر شد اجزاء اصلی هر دستگاه دورکن ی است که کارخانجات تولید کننده مواردی مانند محل نگهداری اره یدکی، یونیت لیزری، پنل ویژه اپراتور و امثالهم را به صورت سفارشی بر روی دستگاه تعبیه می کنند.

   

   

  راهنمای ساده خرید اره دورکن نجاری

  مانند اکثر ابزار و ماشین آلات صنعتی در این مورد هم انتخاب و تصمیم گیری برای خرید باید بر اساس نیاز و نوع کاربرد صورت گیرد. نوع، اندازه و تعداد ورق هایی که در طی یک روز کاری برش زده می شوند در وهله اول بررسی خرید قرار می گیرند. اگر تعداد دفعات برش زیادی در دستور کار باشد بهترین انتخاب دور کن های اتوماتیک هستند که هم سرعت و دقت بالایی دارند و هم به راحتی تنظیمات زوایا صورت می گیرد.
  مورد بعدی شرکت تولید کننده و یا بازرگانی وارد کننده است که بر اساس اعتبار و خوشنامی بهترین خدمات پس از فروش را در قالب گارانتی معتبر ارائه دهد. با توجه به تنوع بسیار بالای ارائه دهندگان، از نظرات یک مشاور معتمد هم بهره بگیرید.

  پیشنهاد می کنیم به عنوان مهم ترین ویژگی های اره دورکن، موارد زیر را در بررسی های خود به خاطر داشته باشید.
  1- برش دقیق و سریع
  2- عملکرد ساده و دقیق بدون نیاز به مهارت و تخصص خاص
  3- اپراتوری آسان و استهلاک پایین دستگاه
  4- طول و عرض میز و صفحه ریل
  5- سیستم روغن کاری ماشین

   

  اشتراک گذاری:
    نظرات

  نظرات کاربران
  نام
  ایمیل
  نظر