توسط ادوکس پنج شنبه 14 آذر 1398 792

انواع اتصال دهنده چوب : آشنایی با انواع اتصالات فلزی و غیر فلزی

  انواع اتصال دهنده‌ های چوب کدامند؟

  وسایل، قطعات و ابزار‌های اتصال دهنده در ساختن مصنوعات چوبی، جهت استحکام سازه و همچنین افزایش کیفیت محصول استفاده می‌شوند. بدون استفاده از انواع اتصال دهنده های چوب، ساخت یک محصول چوبی مستحکم و با عمر طولانی بسیار سخت خواهد بود. از متداول‌ترین آنها می‌توان به میخ، پیچ و چسب اشاره کرد که به منظور کاهش میزان مصرف چوب، کاهش زمان تولید، افزایش مقاومت، کاهش هزینه در نتیجه‌ی کاهش مصرف چوب، افزایش تنوع ساخت محصول و ایجاد زیبایی بیشتر استفاده می‌شود.

  میخ برای اتصالات چوبی

   

  از انواع اتصال دهنده‌ های چوب: میخ

  میخ از متداول ترین ابزارها در ساخت و ایجاد اتصال مصنوعات چوبی است. میخ‌ها از نظر شکل و اندازه به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. فرم سر میخ و نوک میخ بر اساس نوع کار متفاوت خواهد بود. میخ از سه قسمت گل یا سر، بدنه و نوک ساخته می‌شود که با ورود تولیداتی مانند چکش بادی و میخکوب برقی و بادی تولید میخ ها نیز به اشکال مختلفی از جمله خشابی و نواری درآمده اند.
  شاید یکی از معایب استفاده از میخ در این است که گاهی استحکام بالایی در اتصالات بوجود نیاورد و به مرور سوراخ آن بر اثر حرکت گشاد شود.

  در هنگام استفاده از میخ نجاری به این نکات توجه داشته باشید

  1) طول و قطر میخ را متناسب با قطعه کار انتخاب کنید تا بعد از کوبش از سمت دیگر آن خارج نشود.

  2) برای اتصال اولیه که جلوگیری از حرکت قطعه کار از میخ نازک استفاده کنید که به راحتی هم از قطعه خارج می شوند.

  3) در مواقعی هنگام کوبش میخ درون چوب ماسیو، قطعه ترک خورده و یا شکاف بر می دارد جهت جلوگیری از این امر از میخ با نوک پهن استفاده کنید.

  4) چنانچه میخ نوک پهن در اختیار نداشتید با چکش چند ضربه سبک به نوک میخ معمولی وارد کرده و بعد درون چوب بکوبید.

  5) از هر نوع میخ برای کاربرد مختص به آن استفاده نمائید. برای اطلاعات بیشتر به مقاله انواع میخ نجاری مراجعه کنید.

  از انواع اتصال دهنده‌ های چوب: سوزن دوخت

  سوزن دوخت به شکل دوپایه و U شکل طراحی و تولید می شوند و دارای نوک تیز و مخروطی هستند. طریقه بهره گیری از آنها بوسیله چکش دستی و منگنه کوب بادی است. موارد مصرفی آنها نیز در ساخت قاب عکس، رویه کوبی مبل، تابلو سازی، روکش درب و امثالهم است. سوزن‌های دو پایه در ابعاد و اندازه‌های مختلف و برای کاربرد‌های مختلف استفاده می گردد.

   

  پیچ برای اتصالات چوب

   

  از انواع اتصال دهنده‌ های چوب: پیچ

  پیچ در اتصالات مصنوعات چوبی بخصوص، نصب یراق آلات و در کابینت سازی و مبل سازی بسیار کاربرد دارد. قدرت اتصال دهندگی پیچ‌ها به مرتب از میخ و سایر انواع دیگر قوی تر است. بنابراین استفاده از این آن نسبت به سایر انواع اتصال دهنده های چوب بیشتر است. پیچ‌ها نیز در ابعاد، اندازه‌ها، اشکال و قطر‌های مختلفی تولید می‌شوند که براساس نوع محصول باید در هنگام خرید و مصرف به این ویژگی‌ها دقت نمود.
  برای ایجاد اتصال تمیز با پیچ، بهترست ابتدا به وسیله‌ی مته مناسب قسمت مورد نظر سوراخ شود. توجه داشته باشید که برای استفاده از پیچ‌های کوچک نیازی به سوراخ کردن با مته نیست و سوراخی که به وسیله‌ی درفش ایجاد می‌شود؛ کافی است. یک نوع پیچ هم به صورت سر مته ای تولید می شود که نیازی به سوراخکاری قبلی ندارد.

   در هنگام ایجاد سوراخ برای پیچ رعایت چند نکته بسیار ضروری است:
  1) عمق سوراخ: عمق سوراخ ایجاد شده باید حدود دو سوم از طول پیچ کمتر باشد. دلیل این امر فراهم بودن فضای لازم برای پیچاندن پیچ است. 
  2) قطر سوراخ: معمولا پیچ از سه قسمت تشکیل شده است. قسمت سر یا گل پیج که یا آچار خور است و یا شکاف دار (دوسو / چهارسو)، قسمت میله‌ی بدون دنده و نهایتا قسمت دندانه دار. که به صورت مخروطی طراحی و تولید می گردد. به منظور راحت‌تر پیچیده شدن پیچ باید قطر سوراخ متناسب باشد تا پیچ به راحتی پیچیده شده و درگیری خوبی با چوب داشته باشد.
  3)چرب کردن: اگر می‌خواهید پیچ راحتتر در داخل چوب بپیچد؛ از مقداری صابون یا چربی در قسمت دندانه دار پیچ استفاده کنید.
  4) اگر زیبایی محصول برایتان با اهمیت است برای پیچ قسمتی به عنوان خزینه درست کنید؛ تا سر پیچ کاملا در داخل آن قرار بگیرد و برجستگی سر پیچ معلوم نباشد. ایجاد خزینه برای سر پیچ حتما باید توسط مته‌ی مخصوص ایجاد خزینه درست شود.
  6) از آنجایی که استحکام اتصال پیچ به وسیله‌ی درگیری دندانه‌های پیچ با چوب است از زدن چکش به منظور کوبیدن پیچ جدا خودداری کنید.

   

  چسب برای اتصالات چوبی

   

  از انواع اتصال دهنده‌ های چوب: چسب

  چسب ها از دو پایه مواد اولیه تولید می شوند. برخی منبع پروتئین حیوانی دارند و برخی دیگر از مواد شیمیایی تولید می شوند. هر کدام از آنها کاربردهای مخصوص به خود داشته و نیاز هست که قبل از به کارگیری پروژه کاری به درستی تعریف شده باشد. پیشنهاد می کنیم قبل از استفاده، حتما مقاله مربوط به چسب های نجاری که در ادوکس به عنوان انواع چسب مورد استفاده در صنایع چوب نوشته شده است را مطالعه کنید.


  انواع اتصال دهنده های چوب


  قطعات اتصال دهنده چوب

  قطعات از جنس‌های فلزی و غیر فلزی (مصنوعی) و در اشکال مختلف تولید می‌شوند. این قطعات از انواع اتصال دهنده‌ ‌های چوب هستند که به وسیله‌ی دستگاه‌ها یا ماشین‌های مخصوص و چکش به داخل چوب کوبیده می‌شوند. این قطعات معمولا به صورت گوشه‌ای و یا طولی در داخل چوب قرار داده می‌شوند. از آنها معمولا برای اتصال قاب‌ها و کلاف درب‌ها استفاده می‌شوند. اتصال دوبل گونیایی (پلاستیک فشرده)، زبانه، تیغ اتصال، فاق، سوزن دوخت زیگزاگی از انواع این اتصال دهندهاست.

  اشتراک گذاری: