توسط ادوکس شنبه 7 دی 1398 351

میخکوب بادی: بهترین دستور العمل به زبان ساده برای ابزاری کارآمد

  چه اینکه شما یک فنی کار جدی، علاقه مند به نجاری یا اهل پروژه های آخر هفته ای باشید، میخ کوب ابزاریست که به طور غیرقابل باوری مفید است. با اینکه بسته به کار مد نظرتان انواع متفاوت زیادی از میخ کوب ها وجود دارند، کارایی همه آنها برای رسیدن به یک نتیجه نهایی یکسان است و اینکه: فرو کردن یک میخ به جایی که نیاز دارید.

  مهم نیست از چه نوع میخکوبی استفاده می کنید، یا اینکه برای چه کاری از آن استفاده می کنید، نحوه ی استفاده از میخکوب یک سوال معمول و مشترک بین خریداران است.

  میخکوب بادی و میخکوب برقی

  نحوه ی کارکرد میخکوب

  مشخصا، برای شروع کار به یک میخکوب نیاز دارید. میخکوب شما باید با کاری که پیش رو دارید متناسب باشد زیرا که انواع متفاوت زیادی از میخکوب ها برای کارهای به خصوص وجود دارند.

  همچنین انواع بسیار متفاوتی از برندها، مانند جیت، سوماک و ب آ، وجود دارند که بعضی از آنها مخصوص پروژه های حرفه ای سنگین هستند. ولی به این معنی نیست که شما باید قوی ترین ابزار را داشته باشید، بلکه باید نوعی که راحت تر هستید را انتخاب کنید.

  یک میخکوب دو وظیفه دارد: اول تولید قدرت کافی برای فرو کردن میخ در مصالحی که روی آن کار می کنید، خواه مبلمان باشد، قرنیز،قاب در و پنجره، کف سازی یا اسکلت ساختمان، و دوم بارگذاری میخ بعدی. 

  میخکوب ها این کار را به شیوه های مختلفی انجام می دهند، از جمله بارگذاری با فشار فنر، نیروی الکترومغناطیسی، بارگذاری بادی با استفاده از یک کمپرسور هوا و با استفاده از احتراق شبیه به کارکرد یک موتور گازی کوچک.

  انواع میخکوب

  میخکوب ها در دو نوع کلی دسته بندی می شوند که باید به خاطر سپرد. میخکوب های برقی و بادی. هر کدام تفاوت های خاص خود را دارند که شما را ملزوم به اعمال منابع نیروی متفاوت می کنند. هرچند که ماهیتی بسیار ساده دارند، مهم است که از منبع نیروی لازم هر یک اطلاع داشته باشید زیرا که این اولین قدم شما در راه بررسی های امنیتی و همینطور اهداف نگهداری کلی است.

  میخکوب بادی و میخکوب برقی

  چگونگی اعمال نیروی مورد نیاز یک میخکوب

  میخکوب های برقی به دو دسته ی سیمی و بی سیم تقسیم می شوند. میخ کوب های سیمی کارکردی ساده دارند و به وسیله یک کابل مستقیماً به یک خروجی برق 220 ولت وصل می شوند. البته باید اطمینان حاصل کنید که کابل مورد استفاده توانایی عبور دادن این شدت جریان برق را داشته باشد.

  میخکوب های برقی بی سیم (شارژی) برای تغذیه کامل ابزار و روشن شدن دستگاه به یک باتری قابل شارژ از نوع لیتیوم-یون نیاز دارند. باتری های لیتیوم-یون پس از شارژ شدن به سادگی به ابزار شما متصل می شوند و نیروی لازم برای شلیک میخ را فراهم می کنند. 

  اگر میخ کوب شما گازی باشد باید علاوه بر باتری یک کپسول گاز نیز به آن وصل کنید. برای مثال، برخی از مدل های میخکوب BeA از نوع گازی هستند.

  چگونگی تامین نیروی لازم برای میخکوب بادی

  میخکوب های بادی از یک کمپرسور هوا تغدیه می کنند. این نوع میخکوب ها از قوی ترین نوع موجود هستند و برای استفاده از آنها به یک کمپرسور باد، یک خروجی برق و یک شلنگ هوا برای اتصال به میخ کوب نیاز دارید.

  حرکت پیستون داخلیکه وظیفه شلیک میخ را دارد به وسیله ماشهکنترل می شود. وقتی فشار هوا بالاست پیستون به سمت پایین حرکت می کند، این اتفاق باعث افزایش فشار و بازگشت پیستون به حالت آماده برای شلیک بعدی می شود.

  آموزش بارگذاری خشاب میخکوب

  وقتی میخ کوب به منبع تغذیه متصل شده و آماده به کار شد، باید خشاب آنرا پر کنید. میخ های مورد استفاده به دو شکل شانه ای و نواری موجود هستند. با اینکه اندک تفاوت هایی در بارگذاری دارند، اما اساساً یکسان هستند. 

  اول از همه، همیشه دفترچه ی راهنمای مصرف کننده را مطالعه کنید. دفترچه ی راهنما موجب درک بهتر طرز کار میخ کوب، برای شروع به کار می شود و همچنین بررسی هرگونه هشدارهای پیشگیرانه در رابطه با استفاده از میخ کوب است.

  میخکوب بادی

  بارگذاری میخ های شانه ای

  میخ های شانه ای درست شبیه همان چیزی هستند که از اسمشان پیداست: تعدادی میخ که به وسیله ی کاغذ، پلاستیک یا سیم در یک ردیف و شبیه به یک شانه به هم متصل شده اند که درون خشاب میخ کوب قرار می گیرند و از طریق قسمت ضامن به میخ کوب تغذیه می شوند. مطمئن شوید که شانه ی متناسب با دستگاه را خریداری و بارگذاری کنید.

  مرحله یک: خاموش بودن میخکوب

  برای پیشگیری از هر گونه اتفاق و تصادفی همیشه مطمئن شوید که ابزار در حالت خاموش است و یا به منبع تغذیه متصل نیست.

  مرحله دو: تهیه شانه ی متناسب

  اطمینان حاصل کنید که طول و ضخامت میخ های مورد استفاده در تناسب با دستگاه میخ کوب باشد. نمی توان از مخلوط میخ های متفاوت استفاده کرد، بعضی دستگاه ها فقط با میخ های یک برند خاص به درستی کار می کنند. برای پیشگیری از سانحه و یا تخلیه تصادفی خشاب ابزار، حتما ابتدا دفترچه ی راهنما را مطالعه نمایید.

  مرحله سه: میخ هارا در شیار قرار دهید

  میخ هارا در شیار خشاب قرار داده تا به درستی مرتب و به صف شوند. مطمئن شوید که میخ ها رو به جهت صحیح قرار دارند، مخصوصا اگر زاویه دار هستند و اینکه چیزی مسیر خشاب را سد نکره باشد.

  مرحله چهار: میخکوب را به سمت زمین نگه داربد و دکمه ضامن خشاب را فشار دهید.از نیروی جاذبه زمین کمک بگیرید، دستگاه را وارونه نگه دارید و ضامن خشاب را فشار دهید. این کار باید باعث جاگیری درست میخ ها در خشاب شده و آنها را آماده ی بارگذاری برای شلیک کند.

  مرحله پنج: منتظر صدای کلیک باشید

  در حینی که مرحله چهار را انجام می دهید باید یک صدای کلیک بشنوید. این صدا به معنی پر شدن و آماده به کار بودن میخکوب است. اگر به هر دلیلی از شنیدن صدای کلیک مطمئن نیستید، میتوانید دوباره خشاب را باز کرده و مطمئن شوید که همه چیز مرتب است.

  میخکوب بادی

  بارگذاری میخ های نواری

  شکل دیگر میخ ها شکل نواری است که مختص میخ کوب های با خشاب دوار هستند. این نوع میخ کوب ها بیشتر در کارهای سقف سازی استفاده شده و کار را با سرعت و قدرت انجام می دهد. میخ ها به شکل نوار با یک کش، سیم نازک فلزی و یا به ندرت پلاستیک به یک دیگر متصل می شوند و به همین صورت نیز به فروش می رسند.

  مرحله یک: خاموش کردن میخکوب

  برای پیشگیری از هرگونه سانحه مطمئن شوید میخکوب خاموش و یا از منبع تغذیه آن قطع شده است.

  مرحله دو: تهیه نوار میخ متناسب

  اطمینان حاصل کنید که طول و ضخامت میخ های مورد استفاده در تناسب با دستگاه میخکوب باشد. این موضوع در مورد میخ های نواری مهم تر است چون که این شکل میخ ها اگر از برند و اندازه ی صحیح نباشند به سادگی قفل می کنند.

  مرحله سه: محفظه ی قرار گرفته در جلو یا پشت میخکوب را باز کنید. محفظه ی مخصوص میخ های نواری گرد است و یک چفت برای نگه داری ایمن میخ ها دارد. برای قراردادن میخ ها چفت را باز کرده و محفظه را باز کنید.

  مرحله چهار: کش را از دور نوار باز کنیدولی شکل نواری میخ ها حفظ شوند.

  مرحله پنج: میخ ها را با همان حالت نواری شکل خود وارد محفظه کنیدمطمئن شوید که میخ ها به درستی جاگذاری شده اند و رو به سمت صحیح باشند.

  مرحله شش: یک انتهای نوار میخ ها را در دست گرفته و وارد لوله تخلیه کنید. همه ی میخ کوب ها به یک شکل ساخته نشده اند پس بهتر است دفترچه ی راهنما را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که نوار را به درستی در جایش قرار داده باشید.

  مرحله هفت: محفظه را چفت کنید محفظه ابزارتان را با احتیاط بسته و آن را چفت کنید، پس از آن دستگاه باید آماده ی استفاده باشد.

  میخکوب بادی و میخکوب برقی

  نحوه صحیح شلیک با میخکوب

  حالا که میخ کوبتان را پر کرده و میدانید چطور نیروی مورد نیازش را فراهم کنید، آماده اید که شروع به کار کنید. همه ی میخکوب ها به یک شکل کار نمی کنند، و بعضی شاید چند شیوه شلیک مختلف داشته باشند. استفاده از هیچ کدام سختی خاصی ندارد، ولی به دلایل ایمنی مهم است که از این تفاوت ها در شیوه ی شلیک اطلاع داشته باشید.

  شلیک تماسی

  در حالی که ماشه میخکوب را به حالت فشرده نگهداشته باشید هر بار که ضامن تماسی سر دستگه با یک سطح تماس برقرار کند یک میخ شلیک می شود.

  شلیک رگباری

  این شیوه ی شلیک با فشرده شدن ضامن تماسی میخکوب به یک سطح و سپس فشردن ماشه کار می کند. هرچند می توانید ضامن را روی هر سطحی که در حال کار روی آن هستید نگه داشته و بدون نیاز به بلند کردن میخ کوب آنرا برای شلیک میخ به نقاط دیگر حرکت دهید.

  شلیک تحریکی

  این شیوه با شیوه شلیک رگباری بسیار مشابه است اما اجازه می دهد اولین میخ را با ایجاد تماس شلیک کنید و سپس طبق توضیحات بالا کار می کند.

  شلیک تکی

  در میخ کوب هایی که از این شیوه استفاده می کنند باید قبل از فشردن ماشه ضامن تماسی را روی سطح مورد نظر قرار دهید، بعد از فشردن ماشه میخ کوب به حالت اولیه برگشته و باید مراحل را از ابتدا تکرار کنید.

  میخکوب بادی و میخکوب برقی

  مرحله یک: شیوه ی شلیک را انتخاب کنید.اگر میخکوب شما چند شیوه ی شلیک مخنلف دارد، شیوه ای که با استفاده از آن راحت تر هستید را انتخاب کنید. شیوه ی شلیک رگباری شاید باعث تسریع کارتان شود، اما باید احتیاط پیشه کرد.

  مرحله دو: تمرین میخ کوبی. قبل از آغاز کار برای تمرین چند میخ به یک سطح بکوبید و هیچوقت در انجام این کار تردید نکنید زیرا باعث می شود به شیوه ی شلیک مورد استفاده و نیز نحوه حفظ تعادل دستگاه عادت کنید.

  مرحله سه: دست تان را به اندازه کافی از بدن تان دور کرده و ماشه را بکشید. دست گیر خود را در کنار قطعه کار و دورتر ازمحل کوبش میخ قرار دهید که به این وسیله توانایی کنترل کار و نگهداشتن قطعه را داشته باشید. در ضمن لگد کوچکی که موقع شلیک ایجاد می شود را نیز مهار خواهید کرد. بهتر است در بین انجام کار دقایقی را به استراحت بپردازید تا نیروی عضلات دست شما احیا شوند.

  نتیجه گیری

  استفاده از یک میخکوب روی هم رفته بسیار ساده و سرراست است، ولی لازم است به نوع و شیوه ی کار این دستگاه توجه کنید. برای پیشگیری از هرگونه مشکلات قفل شدن دستگاه یا شلیک های ناخواسته، قبل از شروع به کار کردن مطمئن شوید که نحوه ی صحیح پر کردن خشاب میخکوب و فراهم کردن نیروی مورد نیاز آنرا می دانید.

  اگر سوال و یا نظری راجب مراحل تشریح شده دارید، لطفا از بخش نظرات به اطلاع ما برسانید. و مثل همیشه، لطفا مطالب ما را با دوستان تان به اشتراک بگذارید!

  اشتراک گذاری: